• Nowoczesne leczenie bez bólu
  • PRODENTAL_baner.jpg
  • Mikroskop Leica

Ortodoncja

Przebieg leczenia ortodontycznego

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Daje poczucie komfortu i pewności siebie. Dlatego tak ważna jest świadomość, że ortodoncja odgrywa w tym obszarze równie dużą rolę co działania dentysty. Warto również pamiętać, że wady zgryzu można korygować zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u dorosłych. Leczenie ortodontyczne jest procesem złożonym, dlatego istotny jest wybór doświadczonego specjalisty, który prawidłowo zaplanuje proces leczenia i będzie go koordynował na każdym etapie.Niezależnie od wyboru metody należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać zalecenia. W końcu to nie tylko stomatologia, ale przede wszystkim samozaparcie i determinacja pacjenta są kluczem do sukcesu.

Etapy leczenia

1. Wizyta konsultacyjna u stomatologa

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna. To właśnie wtedy specjalista przeprowadza badanie oraz dokładny wywiad z pacjentem, co jest niezbędne do opracowania indywidualnego planu leczenia. Następnym etapem jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu i czynności mięśni oraz sporządzenie gipsowych modeli zębów pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków zgryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.

2. Przedstawienie planu leczenia

Celem tej wizyty jest przedstawienie pacjentowi indywidualnego planu leczenia. Lekarz ortodonta udziela informacji na temat wyników badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, a także warunków kostnych. Pacjentowi zostają przekazane informacje dotyczące przebiegu i przewidywanego czasu trwania leczenia. Jeśli wymaga tego stan uzębienia, pacjent przed podjęciem właściwego leczenia zostaje skierowany na leczenie zachowawcze, które powinien prowadzić dobry dentysta.

3. Rozpoczęcie właściwego leczenia

Jeśli pacjent nie wymaga wizyty u dentysty, jego zęby są zdrowe, nie ma na nich osadu i kamienia nazębnego, a na dziąsłach nie widać oznak stanu zapalnego, ortodonta może rozpocząć zaplanowane wcześniej indywidualne leczenie. Rozpoczyna się ono wydaniem pacjentowi aparatu ruchomego lub założeniu na jego zęby aparatu stałego. Wtedy stomatolog dzieli się z pacjentem wszelkimi wskazaniami i poradami niezbędnymi do efektywnego leczenia.

4. Wizyty kontrolne u stomatologa

Podczas leczenia pacjent zobowiązany jest do odbywania regularnych (zgodnych ze wskazaniami dentysty) wizyt kontrolnych w naszym gabinecie stomatologicznym w Nowym Sączu. W trakcie takich konsultacji ortodonta kontroluje postęp w leczeniu, aktywuje aparaty, sprawdza, czy stan higieny jamy ustnej jest odpowiedni oraz czy nie rozwija się próchnica. Jeśli pacjent systematycznie odwiedza gabinet stomatologiczny, ortodonta może także ocenić, czy pacjent przestrzega jego wskazań.

5. Faza retencji

Ostatnim z etapów leczenia jest tzw. faza retencji - czyli faza biernego leczenia. To właśnie wtedy stabilizuje się osiągnięte wyniki i podejmuje działania zapobiegające nawrotowi wady. Długości okresu retencji nie można oszacować z góry – zależy ona bowiem od wielu czynników, między innymi wieku pacjenta czy wady wyjściowej.


Prodental

Nowy Sącz ul. Długosza 59

 

tel. 018 443 41 73
e-mail: prodental@onet.eu

Szybkie linki

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 20:00

Sobota: 8:00 - 14:00

Rejestracja

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00